Proč nezhasínám lampičku, když jdu spát

Před pár dny za mnou přišla dcera, že mají do školy za úkol napsat slohovou práci o tom, jak se plýtvá energiemi, a jak je proto potřeba jimi šetřit. Protože nevěděla, za jaký konec to uchopit, tak jsem jí něco sepsal…

Energie jelampicka prý vzácná a měli bychom jí proto šetřit. Tento názor se nám snaží vnutit rodiče, učitelé ve školách i média. Mají ale pravdu? Energie je všude kolem nás, tak proč tedy tolik povyku? Zásadně nezhasínám v místnostech, které právě opouštím, v noci spím při rozsvícené lampičce a vůbec mi to nevadí. Proč?

Přestože ze všech stran slýcháme, že máme energií šetřit, opak je pravdou. Všichni si ve skutečnosti přejí, abychom energie spotřebovávali co možná nejvíce. Na spotřebě energií totiž stojí ekonomiky mnoha zemí, vydělávají na ní gigantické nadnárodní společnosti, které zaměstnávají statisíce lidí, a v konečném důsledku se tak spotřeba energií odráží i v životní úrovni nás všech. Dokážete si představit, co by se stalo, kdybychom rázem přestali energie spotřebovávat? V zemích, kde vývoz této komodity, nebo nerostného bohatství, ze kterého se energie získává, představuje téměř jediný zdroj příjmů do státní kasy, by okamžitě došlo k rozpadu společnosti, hladomoru a válkám, které by se rychle rozšířily po celém světě.

Ne, snižování spotřeby energií si ve skutečnosti nikdo nepřeje. A že tímto tempem v dohledné době vyčerpáme všechny zdroje a znečistíme naší planetu natolik, že už nebude dále k životu? Myslím si, že vše spěje úplně jiným směrem, že Islámský stát, Ebola a jiné pohromy přijdou mnohem dříve.

Pro jistotu si dnes v noci opět nechám na nočním stolku svítit lampičku, abych se nebála skutečných hrůz, které mohou přijít. O nedostatku energií a šetření si nechám od rodičů vyprávět pohádku na dobrou noc.

Omlouvám se za příspěvek mimo mísu, ale dlouho jsem zde nic nezveřejnil, tak když už jsem tedy něco sepsal, tak proč to nedat třeba na tento blog 🙂